Horský hotel Kráľova studňa

Rekonštrukcia Horského Hotela Kráľová studňa

História

Kráľová studňa podstúpila ekologický reparát

Nejeden Slovák si isto pamätá časy strávené v škole v prírode či v pionierskom tábore na Kráľovej Studni. Horský hotel pod vrchom Krížna, ktorého susedom je výlučne príroda a ticho, toho zažil za 60 rokov dosť. Budova nie je nezničiteľná, ani jej zariadenie večné. Na Kráľovej Studni sa preto usídlili stavbári. A to na niekoľko rokov.


Horský hotel Kráľova Studňa vo Veľkej Fatre sa od začiatku svojho fungovania v roku 1950 dožil rekonštrukcie. Zariadenie turistického štandardu bolo v dezolátnom stave. „Cez strechu zatekalo, niektoré okná boli vybité, interiéry z päťdesiatych rokov zničené, parné kúrenie z čierneho uhlia dobre zamorovalo okolie. Kanalizácia bola porušená a bez čistiarne odpadových vôd. To bol stav v úplnom srdci Národného parku Veľká Fatra ako ideálnom východiskovom bode na hrebeňovú túru v blízkosti takých skvostov ako je Gaderská dolina, Blatnická dolina a ďalšie,“ hovorí Dušan Kováč, riaditeľ spoločnosti BB Expo, ktorá je vlastníkom hotela.

Horský hotel Kráľova studňa sa nachádza v nadmorskej výške 1.300 metrov, v okruhu 16 km niet ubytovacieho zariadenia a útulku na prežitie v prípade núdze. Počas rekonštrukcie sme neodmietli ani raz vyčerpaného, zatúlaného a premrznutého turistu a udržali sme prevádzku hotela za týmto účelom.
Dušan Kováč, riaditeľ BB EXPO

Dohola

Nedôstojný stav Kráľovej Studne sa vlastník rozhodol absolútne zmeniť – vybudovať útulný trojhviezdičkový horský hotel s tým, že každá izba v hotelovej časti bude mať sociálne zariadenie. Zámerom bolo zmeniť energetické vlastnosti objektu, elektrické okruhy, celkovú dispozíciu hotela. „Naším cieľom bol prvý horský eko hotel na Slovensku,“ vysvetľuje investičné plány Dušan Kováč.

Zásadná rekonštrukcia trvala vyše troch rokov, od septembra 2006 do decembra 2009. Až na malé detaily je všetko dokončené. Z pôvodného hotela zostala len obvodová konštrukcia a krov. „Keď začnem od vrchu, nová je strecha a zateplenie stropu, vyvložkovanie komínov, výmena všetkých dverí a okien za kvalitné eurookná, komplexné zateplenie budovy, pribudla zimná záhrada na terase,“ vraví riaditeľ firmy BB Expo. Zmenila sa aj vnútorná dispozícia budovy – stredovú os chodieb hotela posunuli na severnú stranu, čím sa dispozične otvoril priestor na rozšírenie izieb smerom na juh. „Exteriér sa zmenil na nepoznanie. Z predchádzajúceho vrakoviska sa stali krásne upravené vstupné plochy, na ktoré sa chodia pásť srnky,“ neskrýva nadšenie pre vec Dušan Kováč.

Podľa jeho slov dve poschodia hotelovej časti prerobili na približne trojhviezdičkovú kategóriu. Nechýbajú apartmány, rodinné izby, dvojlôžkové izby. Na prízemí je nadštandardná turistická ubytovňa – tri osemposteľové izby so spoločným sociálnym zázemím. Kapacita je teraz 60 hotelových lôžok a 24 turistických lôžok.

K hotelu pribudla recepcia, wellness s drevom vykurovanou saunou, masážami a posilňovňa. Okrem už spomenutej zimnej záhrady vznikol štýlový kráľovský salónik, jedáleň a kaviareň, ktoré sú multifunkčné ako konferenčné priestory s kompletnou prezentačnou technikou. Komplexnou prestavbou prešla aj kuchyňa a výrazne sa zvýšil štandard gastroponuky. Autormi rekonštrukcie objektu sú dvaja slovenskí architekti – Ondrej Kramár, žijúci v Nemecku, a Vladimír Tomala z Banskej Bystrice.

Namiesto toxického ekologický

Keďže zámerom prestavby bola aj ekologizácia a šetrný prístup k prostrediu, rekonštrukcia sa uberala absolútne do útrob stavby. „Komplexne sa zmenil systém vykurovania na drevoplyn, čiže sa spaľuje drevná hmota z blízkosti hotela. Všetky elektrické obvody sú robené dvojokruhovo na úsporné žiarovky a LED svietidlá. Vybudovali sme novú čistiareň odpadových vôd, zrekonštruovali vodojem a celé vodné hospodárstvo. Hotel má vlastný zdroj vody,“ vymenúva Dušan Kováč ekologické novinky. Nový je aj sklad pohonných hmôt, paliva a agregátovňa – budova si sama vyrába elektrickú energiu.

Okolie Kráľovej Studne tiež podstúpilo reparát. „Vykonali sme komplexné terénne úpravy. Z Národného parku sme odviezli tony škvary, olejov a iného toxického odpadu, teda všetko haraburdie, ktoré sa tam nazbieralo počas prevádzky hotela od roku 1950 až do jeho rekonštrukcie,“ dopĺňa Dušan Kováč.

Pri hoteli zrekonštruovali aj nevyužívanú koniareň na agrocentrum. V prevádzke bude od jari. Ustajnia tu kone, domáce zvieratá a návštevníkom ponúknu jazdy na koňoch, psích záprahoch či spoznávanie zvierat. Kráľova Studňa má aj vlastný lyžiarsky vlek vrátane detského vleku.

Hotel Kráľova studňa sa nachádza v prostredí Národného parku Veľká Fatra. Od najbližšej obce Dolný Harmanec je vzdialený 16 km lesnou cestou. V roku 2010 Mestské lesy Banská Bystrica zrekonštruujú 7 km prístupovej cesty, čím sa výrazne zvýši komfort klientov hotela. Veľká Fatra je posledné veľké horstvo, ktoré nemá pamätné miesto obetiam hôr – symbolický cintorín. Iniciujeme jeho vznik. Vyvíjame aktivity, ktoré zlepšia prístup k hotelu a skrášlia jeho okolie. Hotel prihlasujeme do súťaže Európsky kvet.                                                                                                                                                                                             Dušan Kováč, riaditeľ BB EXPO

Miroslava Štrosová, SaR 5/2010, 5. 3. 2010,